Czym kierować się przy zakupie serów długodojrzewających?

W sklepach, marketach i na straganach możemy znaleźć wiele rodzajów i gatunków serów. Są wśród nich sery białe, żółte, pleśniowe, topione, łagodne, pikantne, szwajcarskie, włoskie, holenderskie, angielskie, bałkańskie, z mleka krowiego, owczego i koziego. Warto jednak wspomnieć o serach długodojrzewających, które są niezwykle lubiane przez detalistów. Czym kierować się przy ich zakupie? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Zalety serów długodojrzewających

Sery długodojrzewające są kategorią z ogromnym potencjałem. Konsumenci zachwalają je za ich wyrazisty, nieco pikantny smak, który zależy od czasu dojrzewania, warunków tego procesu oraz opakowania. Zdarza się, że sery przechowuje się kilka miesięcy, a nawet 2-3 lata. Sery długodojrzewające można zastosować w daniach z warzywami lub mięsem, a nawet jako zwykła przekąska.

Ich konsumentami są z reguły osoby o dużej świadomości w kwestii żywienia – bardziej wymagające i zorientowane w niuansach, ale chętnie próbujące nowych smaków. Są to przede wszystkim sery typu szwajcarskiego, angielskiego oraz włoskiego. Należą do nich m.in. ementaler, grojer, cheddar, pecorino oraz parmezan. Zwłaszcza te ostatnie można śmiało nazwać klasyką gatunku – potrafią dojrzewać nawet do 3 lat, ale są używane w niewielkich ilościach ze względu na wysoką cenę.

Wybierz najlepszy punkt sprzedaży

Wiemy już, jakimi zaletami charakteryzują się sery długodojrzewające, których szeroki wybór oferuje Spółdzielnia Mleczarska „ROTR” w Rypinie. Na co zatem zwracać uwagę przy ich zakupie? Przede wszystkim na punkt sprzedaży, których w Polsce nie ma zbyt wiele. Chodzi o specjalistyczne sklepy, w których można porozmawiać ze sprzedawcą na temat poszczególnych gatunków oraz skosztować kawałka interesującego nas produktu. W przypadku zakupów w supermarkecie, warto udać się do stoiska, na którym można ocenić sery za pomocą wzroku i węchu. Jeżeli natomiast wybór jest zawężony do produktów pakowanych, możliwość dokładnego ocenienia sera jest ograniczona do minimum, ponieważ przeszkadza w tym zarówno rodzaj użytego opakowania, jak i zastosowana szata graficzna.

Spójrz na oczkowanie i zabarwienie

Innym ważnym kryterium jest oczkowanie serów. Obecność oczek w serach uzależniona jest od gatunku sera oraz technologii produkcji. I tak, sery szwajcarskie cechują się dużymi i ładnymi, równomiernie rozmieszczonymi w całej masie sera oczkami, a holenderskie – oczkami mniejszymi i mniej licznymi. Angielskie sery z kolei charakteryzują się brakiem oczek – gdyby się pojawiły, świadczyłoby to o źle przeprowadzonym procesie produkcyjnym.

Podczas zakupu należy uważać na późne wzdęcia serów, które występują w końcowym okresie dojrzewania, świadczące m.in. o przetwarzaniu surowca o złej jakości mikrobiologicznej. Po przekrojeniu takiego sera widoczne są liczne, niekształtne i poszarpane dziury, znajdujące się w centralnej części sera. Późne wzdęcia automatycznie dyskwalifikują ser długodojrzewający jako nadający się do jedzenia.  

Oprócz smaku, zapachu oraz konsystencji warto przyjrzeć się także barwie sera. Przy jego produkcji wykorzystuje się dodatek naturalnych składników, a ilość barwnika zależy od rodzaju sera i okresu jego produkcji. Czasem w serach długodojrzewających zauważalna jest dwubarwność miąższu, czyli lekkie odbarwienie niektórych warstw sera, ale nie wpływa to bezpośrednio na wyróżniki smakowo-zapachowe serów dojrzewających. 

2018-10-10 08:47

Inne artykuły