Czym jest żużel wielkopiecowy?

Kruszywa stanowią grupę materiałów niezbędnych w budownictwie – wykonuje się z nich zaprawy murarskie, cegły, a także nawierzchnie dróg. Jednym z powszechnie stosowanych kruszywa jest żużel wielkopiecowy.

Żużel wielkopiecowy – co to takiego?

Żużel wielkopiecowy to kruszywo powstające – jak sama jego nazwa wskazuje – w procesie wielkopiecowym, polegającym na wytopieniu rudy żelaza na surówkę do produkcji stali. Żużel jest produktem ubocznym całego procesu.

Jak powstaje żużel wielkopiecowy?

Wielki piec, od którego nazwę bierze cały proces przetapiania żelaza na surówkę, przypomina swoim kształtem nieco wydęty cylinder o wysokości około 30 i średnicy do 8 metrów. U swej podstawy posiada on dwa zawory – przez niższy odprowadzana jest surówka, przez wyższy natomiast unoszący się na jej powierzchni ciekły żużel. W procesie wytapiania surówki używa się topnika, czyli najczęściej skały wapiennej lub dolomitowej – jej zadaniem jest przyspieszenie i usprawnienie procesu wytapiania rudy, czyli oddzielania się czystego żelaza od innych pierwiastków znajdujących się w rudzie. Pierwiastki te tworzą razem skałą płonną. W całym procesie wytapiania topnik stopniowo łączy się ze skałą płonną i razem tworzą ciekły, gorący żużel. Kiedy żużel opuści piec przez wspomniany wyżej zawór, powoli schładza się i tężeje, zamieniając się w chropowatą, szarą i dość kruchą skałę. Kiedy żużel jest już zimny, zostaje on pokruszony na drobne okruchy o ostrych krawędziach. W procesie wytapiania jednej tony rudy możliwe jest uzyskanie nawet 400 kilogramów żużlu. Jednym z największych obecnie producentów żużlu wielkopiecowego w Polsce jest firma Ekoprod.

Do czego wykorzystuje się żużel wielkopiecowy?

Żużel wielkopiecowy znajduje bardzo szerokie zastosowane w budownictwie. Jest on wykorzystywany jako surowiec do produkcji cementu, cegieł żużlowych, zapraw murarskich oraz nawierzchni dróg. Posiada on liczne właściwości kwalifikujące go do takiego zastosowania, między innymi wysoką wytrzymałość termiczną, odporność na ogień oraz niewielką w porównaniu do kruszyw naturalnych wagę.

2016-09-26 12:38

Inne artykuły