Czym jest reklama wizualna?

Podstawowym zadaniem reklamy jest skłonienie odbiorcy do skorzystania z konkretnych usług lub towarów. Aby reklama została dostrzeżona, reklamodawca stara się szybko i skutecznie przykuć uwagę odbiorcy. Sukces gwarantują tu nie tylko kontrowersyjne hasła i chwytliwe slogany, ale także redukcja środków przekazu do ciekawej warstwy wizualnej. Wzrok, analizując takie bodźce reklamowe, jest w stanie skutecznie przetworzyć i przyswoić ich treść.

Reklama wizualna zewnętrzna

Reklama zewnętrzna (tzw. outdoor) musi spełniać kilka ważnych warunków, aby była dobrze widoczna i efektywna. Powinna mianowicie mieć odpowiednio duży format, atrakcyjną i estetyczną szatę graficzną oraz stosunkowo mało tekstu. Dzięki temu krótki, ale cykliczny kontakt konsumenta np. z billboardem reklamowym pozwoli zapamiętać elementy plastyczne reklamy i łatwo odtworzyć jej treść. Do popularnych form reklamy zewnętrznej należą też kasetony, eksponujące logo i nazwę firmy, często połączone z oświetleniem LED.

Często spotykanym rodzajem reklamy są pylony. Pylony, produkowane także w wersji z zamontowanymi modułami LED, to panele montowane na stalowym lub aluminiowym stelażu, które zwykle osadza się w podłożu przez zabetonowanie – tłumaczy konsultant z Pracowni Reklamy Wizualnej K.O.T. we Wrocławiu.

Należy pamiętać również o takich formach zewnętrznej reklamy wizualnej, jak neony, reklamy na środkach transportu, przyczepy reklamowe oraz litery blokowe, które często zastępują kasetony. Dla czcionek delikatnych i szeryfowych stosuje się oprócz nich również litery frezowane, gwarantujące optymalną czytelność napisów.

Reklama wizualna wewnętrzna

Reklama wewnętrzna (tzw. indoor) ma nieco inną specyfikę niż reklama outdoorowa. Treść może w niej przeważać nad warstwą graficzną, która tym razem zostaje zepchnięta do roli atrakcyjnego uzupełnienia. Konsument ma bowiem w tym wypadku dużo więcej czasu, by zapoznać się z treścią reklamy, jeśli tylko umieszczona została w odpowiednim, dobrze oświetlonym miejscu. Ponieważ wizualna reklama wewnętrzna ma również mniejsze rozmiary, jest tańsza od reklamy outdoorowej. Do tego rodzaju reklam należą różnego rodzaju tablice reklamowe i informacyjne, standy, stojaki oraz roll-up’y, które idealnie sprawdzają się na targach lub konferencjach. W przypadku imprez i różnego rodzaju eventów, w których wykorzystuje się centralnie położony panel dla prowadzących, świetnym pomysłem okażą się ścianki ekspozycyjne, zapewniające sukces znajdującym się na nim reklamom wizualnym.

2019-01-11 10:03

Inne artykuły