Czym charakteryzuje się dom inteligentny?

Inteligentna instalacja w domu nie jest już tylko wymysłem kreatywnych scenarzystów filmów science-fiction. Sytuacja, w której nasz telefon komórkowy powiadamia nas o zagrożeniu – włamaniu lub towarzystwie podejrzanej osoby w okolicach – podczas naszej nieobecności w domu, jest jak najbardziej realna. Przyczyniły się do tego systemy inteligentnych domów, które są tematem naszego artykułu.

Kontrola mnóstwa czynności

Mieszkając w domu inteligentnym, możemy kontrolować wszystko, co wydarza się zarówno w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki oprogramowaniu, zarządzającemu wszelkimi sprzętami, które są do niego podłączone, co umożliwia dostęp do interesujących nas zdarzeń, dotyczących funkcjonowania domu. Mogą to być instalacje elektryczne, alarmowe lub monitoring, które znajdują się w ofercie hurtowni elektrycznej ELMAX-HURT Żywicki. Dzięki temu można z łatwością odczytać temperaturę i wyregulować oświetlenie w pokojach, a także sprawdzić ilość mieszkańców w danym momencie.

Zalety systemów inteligentnych domów

Ponadto system inteligentny ułatwia optymalizację podłączonych do niego urządzeń, co prowadzi do maksymalnego wykorzystania ich możliwości. Planując budowę domu pasywnego, który wykorzystuje odnawialne źródła energii, warto zainwestować w taki system, ponieważ można go połączyć z panelami fotowoltaicznymi, pompą ciepła, solarami czy systemem rekuperacji powietrza.

Wymieniając kolejne zalety instalacji systemu inteligentnego w domu, warto dodać, że specjalne czujniki reagują na każdą zmianę temperatury, a zaprogramowanie poszczególnych urządzeń pozwala np. na ustawienie otwierania okien lub podnoszenia rolet o odpowiedniej porze.

Wykorzystanie omawianego systemu w 100% można osiągnąć poprzez współdziałanie ogrzewania z ciepłymi nawiewami. Detektory, znajdujące się w różnych częściach domu, pozwalają na bezpieczne użytkowanie domowych urządzeń, dzięki czemu nie produkują one nadwyżek energii. Tę z kolei można pozyskać dzięki rekuperacji, która odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza, a ponadto zmniejsza wilgotność w pomieszczeniach.

Przyszłość należy do inteligentnych domów

Domy z inteligentnymi rozwiązaniami będą coraz bardziej powszechne. Wiąże się to z aktualizacjami przepisów techniczno-budowlanych, które wynikają z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 2010 roku. Według niej w krajach członkowskich Unii Europejskiej wszystkie nowe budynki publiczne od 2019 roku oraz wszystkie nowe projekty domów od 2021 roku mają być opracowywane z myślą o prawie zerowym zużyciu energii.

2018-10-08 09:48

Inne artykuły