Czym cechują się podłogi sportowe?

W salach gimnastycznych i tanecznych, klubach fitness oraz na siłowniach, konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża. Pomieszczenia przeznaczone do uprawiania sportu muszą zapewniać swoim użytkownikom komfort i bezpieczeństwo, a wszystkie elementy architektoniczne, w tym przede wszystkim podłogi, powinny też charakteryzować się wysoką trwałością.

Właściwości podłóg sportowych

Planując wykończenie lub renowację podłóg w obiektach sportowych musimy brać pod uwagę przede wszystkim dyscyplinę, jaka będzie uprawiana w danym pomieszczeniu. Inne wymogi stawia się podłogom sportowych do siłowni, w których wykorzystuje się głównie specjalistyczne urządzenia i ciężary, a inne parkietom hali do uprawiania gier zespołowych z piłką.

Jednocześnie wszystkie podłogi sportowe muszą spełniać wymagania opisane w europejskiej normie EN 14904. Opisuje ona szczegółowo parametry dotyczące m.in. obciążeń, ugięcia powierzchniowego, absorbcji energii uderzenia – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Melagu.

Ponadto podłogi sportowe powinny też zapewniać dobrą izolacyjność akustyczną, być możliwie trwałe, gładkie i zapobiegać poślizgom. Spełnienie wszystkich tych warunków w poszczególnych obiektach wymaga sięgania po różne materiały. Jakie typy podłóg możemy wyróżnić?

Różne rodzaje podłóg sportowych i ich zastosowanie

W profesjonalnych halach sportowych przeznaczonych do uprawiania sportów zespołowych przez dorosłych najlepiej sprawdzą się podłogi powierzchniowo elastyczne. Takie podłogi najczęściej zbudowane są z dwóch warstw: twarda nawierzchnia, wykonana najczęściej z drewna (np. specjalnych desek drewnianych Barlinek), podparta jest na konstrukcji wsporczej, czyli na legarach. Podłogi sportowe tego typu zapewniają właściwe rozłożenie obciążeń punktowych na dużej powierzchni. Ich idealnie gładka nawierzchnia i właściwa twardość umożliwia również jazdę na rolkach i deskorolkach.

W salach sportowych przeznaczonych dla młodszych, a zatem lżejszych użytkowników, zazwyczaj montuje się podłogi punktowo elastyczne. Od spodu montowana jest warstwa sprężysta, natomiast nawierzchnię tworzą panele z tworzyw sztucznych. Podłogi tego typu można określić jako miękko-giętkie; bardzo dobrze i szybko reagują na niskie obciążenia, nie kontrują ruchu młodych sportowców, a tym samym ograniczają ryzyko powstawania kontuzji.

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są podłogi kombinowane, czyli powierzchniowo-punktowo-elastyczne. Tego rodzaju podłogi doskonale łączą właściwości obu wymienionych wyżej typów i sprawdzają się w obiektach sportowych oraz rekreacyjnych przeznaczonych do uprawiania wszystkich dyscyplin.

2019-07-08 11:46

Inne artykuły