Czy warto podgrzewać wodę w basenie i w jaki sposób to robić?

Baseny ogrodowe cieszą się coraz większym uznaniem wśród właścicieli domowych podwórzy. Niestety, polski klimat nie sprzyja utrzymaniu optymalnej temperatury wody do kąpieli. Naturę należy więc wspomagać, stosując odpowiednie systemy ogrzewania wody basenowej. Podgrzania wody można dokonać na kilka różnych sposób. Do tych najszerzej rozpowszechnionych należą m.in. pompy, wymienniki ciepła i elektryczne podgrzewacze.

Pompy ciepła

Pompy ciepła to technologie bazujące na odnawialnych źródłach energii, dzięki którym ogrzewanie wody basenowej odbywa się w sposób ekonomiczny oraz ekologiczny. Jak to dokładnie działa? Bardzo prosto. Pompy gromadzą niezbędną energię cieplną z powietrza. Woda basenowa jest tłoczona do pompy ciepła przy pomocy pompy cyrkulacyjnej, po czym dochodzi do jej ogrzania poprzez tytanowy wymiennik ciepła. Po uzyskaniu optymalnej temperatury, woda ponownie trafia do basenu. Co warte podkreślenia, im bliżej basenu jest zamontowana pompa, tym mniejsze są straty ciepła. Sterowanie pompami jest dość proste i intuicyjne. Do kontroli i edycji parametrów służą specjalne sterowniki do pomp grzewczych.

Wymienniki ciepła

Działanie wymienników ciepła opiera się na zjawisku wymiany energii między nośnikami. Wymienniki jest instalowany w kotłowni bądź na zewnątrz w instalacji basenu. Łączy się go ze źródłem ciepła, którym może być np. piec węglowy CO – obowiązkowo z regulatorem temperatury. Alternatywę stanowią kotły gazowe bądź olejowe. W procesie podgrzewania, gorąca woda z pieca wpływa do wężownicy wymiennika. Woda z basenu opływa wężownicę i dzięki temu się nagrzewa. Nad procesem kontrolę sprawuje czujnik, który w momencie osiągnięcia przez wodę optymalnej temperatury, przekazuje sygnał do termostatu, a ten przerywa obieg gorącej wody. Planując inwestycję, należy uwzględnić kilka czynników – np. moc pieca i źródło ogrzewania. Jeżeli woda jest chlorowana, wymiennik musi być wykonany z odpowiednich, odpornych na degradację materiałów (typu stal nierdzewna czy też tytan).

Podgrzewacze elektryczne

Podgrzewacze elektryczne pozwalają na bardzo szybkie uzyskanie pożądanej temperatury wody basenowej. Niestety, ich stosowanie wiąże się z dość wysokimi kosztami, wynikającymi z dużego poboru prądu. Z tego względu, stosuje się je głównie w mniejszych basenach czy wannach SPA. Zasada działania podgrzewaczy jest bardzo podobna do wymienników ciepła. Różnica polega na tym, że zamiast wężownicy w podgrzewaczu znajduje się odpowiedni element grzejny. Grzałka elektryczna przyczynia się do ogrzewania wody przepływającej przez urządzenie, po czym oddaje ją do basenu. Przed montażem podgrzewacza elektrycznego należy dobrać element grzewczy. Wapń, środki chemiczne czy złe podłączenie mogą przyczynić się do jego trwałego uszkodzenia. Wysokiej jakości grzałki elektryczne, a także inne wymienione technologie podgrzewania wody, są obecne w ofercie firmy Wodex.

2018-10-10 11:13

Inne artykuły