Czy opłaca się zlecić prowadzenie księgowości profesjonalnej kancelarii?

Konieczność prowadzenia księgowości dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Firmy coraz częściej zamiast zatrudniać własnych księgowych, decydują się na zlecenie usług księgowych zewnętrznym specjalistom. To rozwiązanie opłaca się z wielu powodów. Niektóre z nich przestawiamy w poniższym artykule.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Za outsourcingiem księgowości przemawiają przede wszystkim względy finansowe. Porównajmy koszt zatrudnienia na etat dobrego księgowego ze zleceniem prowadzenia księgowości zewnętrznej kancelarii czy biuru rachunkowemu, a będziemy mieć pierwszy i najważniejszy argument przemawiający za drugą z tych opcji. Pamiętajmy też, że nasz księgowy może iść na urlop, zwolnienie lekarskie czy po prostu może odejść z pracy, a wtedy staniemy prze koniecznością znalezienia i rekrutacji jego następcy. Do tego wszystkiego księgowi, podobnie jak wszyscy inni specjaliści, bywają różni – możemy mieć zwyczajnie pecha i trafić na niekompetentnego pracownika, za którego błędy to my i nasza firma będziemy ponosić odpowiedzialność.  Na pewno nie wpłynie to korzystnie na jej funkcjonowanie. W przypadku kancelarii czy biura rachunkowego, to one odpowiadają za wszelkie błędy popełnione przez ich pracowników, ich działanie objęte jest również polisą OC. Co więcej, aby nasz pracownik był na bieżąco ze wszystkimi kwestiami dotyczącymi księgowości i podatków, pracodawca musi też inwestować w kursy, szkolenia, literaturę fachową. W przypadku księgowości zleconej na zewnątrz te koszty również odpadają. Usługi zlecone zewnętrznej firmie księgowej to również duża oszczędność czasu – przedsiębiorca może wówczas się spokojnie skupić na tym, co najważniejsze, czyli na dbaniu o rozwój przedsiębiorstwa i rozwiązywaniu bieżących problemów.

Kompleksowość usług

Argumentem przemawiającym za wyborem usług zewnętrznej kancelarii takiej jak na przykład kancelaria podatkowa w Toruniu prowadzona przez Izabelę Dąbrowską-Trzcińską i Dariusza Zygmuntowskiego jest również fakt, że oferują one kompleksowe usługi. Zatem na przykład oprócz prowadzenia księgowości można skorzystać z ich pomocy w zakresie optymalizacji podatkowej lub rozliczania spraw kadrowo-płacowych. Rzadko który przedsiębiorca jest w stanie samodzielnie zająć się tymi ważnymi zagadnieniami czy ma budżet na to, by zatrudniać specjalistów z każdej z wyżej wymienionych dziedzin. Zlecając księgowość oraz inne usługi zewnętrznej kancelarii możemy mieć pewność, że nawet jeśli nie ona zatrudnia specjalistów z danych dziedzin np., prawnika czy biegłego rewidenta, to znajdzie kompetentnego fachowca, który zajmie się naszymi sprawami.

2017-08-01 14:56

Inne artykuły