Czy metodę McKenziego można stosować również u dzieci?

Bóle w okolicach kręgosłupa są niezwykle uciążliwe dla każdego. Cierpiący na nie ludzie często mają problem z wykonywaniem swoich obowiązków w pracy, a nawet ze sprostaniem zwykłym codziennym czynnościom. Niepokojący jest fakt, że bóle karku i pleców dotykają osoby w coraz młodszym wieku, nawet dzieci mające zaledwie po kilka lub kilkanaście lat. Jest to oczywiście związane z praktykowanym przez większość osób siedzącym trybem życia, częstym schylaniem się oraz z przenoszeniem zbyt dużych ciężarów. W ostatnich latach coraz większą popularnością na całym świecie cieszy się metoda zwalczania pojawiających się bólów, opracowana jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę Robina McKenziego. Czy można ją jednak bezpiecznie stosować także u dzieci?

Przyczyny powstawania bólu

Żeby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, musimy najpierw skupić się na przyczynach powstawania bólu karku czy pleców oraz opisać, na czym dokładnie polega wspomniana metoda ich zwalczania. Według przeprowadzanych badań, aż 97 proc. wszystkich przypadków powstawania tego typu bólów ma podłoże mechaniczne. To znaczy, że jedynie od 2 do 3 proc. wszystkich przypadków bólu w okolicach kręgosłupa jest spowodowana chorobami ogólnoustrojowymi, natomiast przyczyn reszty należy się doszukiwać w przeciążeniach, na które każdego dnia narażamy swój kręgosłup.

Wspomniane przeciążenia najczęściej są spowodowane przyjmowaną w trakcie siedzenia lub wykonywania codziennych czynności nieprawidłową postawą ciała. Do przeciążeń może również dojść na skutek schylania się oraz przenoszenia dużych ciężarów. Utrzymywanie przez długi czas nienaturalnej pozycji kręgosłupa, skutkuje powstawaniem w jego obrębie bardzo poważnych zmian. Kręgosłup przede wszystkim traci swoją naturalną elastyczność. Oprócz tego ulegają przesunięciom poszczególne krążki międzykręgowe, i to jest podstawowa przyczyna odczuwania bólu. Zastosowanie metody McKenziego pozwala na precyzyjne wskazanie fragmentu kręgosłupa, który odpowiada za powstawanie bólu oraz na określenie skutecznego sposobu jego zwalczania.

Potęga nawyku

Podstawowym elementem metody McKenziego jest wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowości w przyjmowanej postawie, przez które nasz kręgosłup jest narażony na utratę elastyczności oraz urazy skutkujące powstawaniem bólu. Edukacja pacjentów w kwestii przyswojenia pozytywnych nawyków, związanych np. z prostym siedzeniem, jest tak samo ważna w przypadku pacjentów dorosłych, jak i dzieci. Jak pokazują badania, poprzez wpojenie odpowiednich nawyków, wszelkie powstałe zmiany można skutecznie odwrócić, co skutkuje także zaprzestaniem odczuwania bólów. W określonych przypadkach, oprócz edukacji w kwestii przyjmowania prawidłowej postawy ciała, fizjoterapeuta z certyfikatem Instytutu McKenziego przypisuje pacjentowi także wykonywanie określonego ćwiczenia.

Jak więc widać, metoda McKenziego opiera się przede wszystkim na pracy nad sobą i bez przeszkód może być stosowana także u dzieci.

2015-12-28 16:49

Inne artykuły