Co zrobić, gdy boli kręgosłup?

Bóle w okolicach kręgosłupa są odczuwane przez pacjentów w różnym wieku. Najczęściej narastają u osób między 20. a 55. rokiem życia, a później u osób starszych, które ukończyły już 80 lat. Zdarzają się jednak także u dzieci, które mają jedynie po kilka lub kilkanaście lat. Czy istnieją skuteczne metody na radzenie sobie z przewlekłymi bólami karku czy pleców? Czy osoby odczuwające tego typu bóle są skazane na ciągłe stosowanie silnych leków przeciwbólowych lub regularne chodzenie do fizjoterapeutów? Okazuje się, że nie, i najczęstsze przyczyny powstawania bólów w okolicach kręgosłupa są możliwe do odwrócenia.

Dlaczego boli?

W znalezieniu skutecznej metody zwalczania bólów w okolicach kręgosłupa pomoże nam ustalenie, jakie są dokładnie przyczyny ich powstawania. Przeprowadzone badania pokazują, że aż 97 proc. wszystkich tego typu dolegliwości ma podłoże mechaniczne, a jedynie od 2 do 3 proc. jest spowodowana chorobami ogólnoustrojowymi.

Na powstawanie bólów karku i pleców największy wpływ mają nawyki związane z przyjmowaniem nieprawidłowej postawy ciała podczas siedzenia. Omawiane dolegliwości bólowe nie bez przyczyny nazywane są często „epidemią zachodu”. W XXI wieku społeczeństwa krajów rozwiniętych w większości uprawiają siedzący tryb życia. Siedzimy w szkole, siedzimy w pracy, siedzimy także podczas odpoczynku. Jeżeli nie dbamy przy tym o utrzymywanie prawidłowej postawy kręgosłupa, dochodzi do jego przeciążeń, które skutkują utratą elastyczności oraz przesuwaniem się poszczególnych krążków międzykręgowych. Wtedy też dochodzi do powstawania bólu. Do wspomnianych przeciążeń kręgosłupa może dochodzić także z wielu innych przyczyn, podstawowe to schylanie się oraz przenoszenie dużych ciężarów.

Metoda McKenziego

O przyczynach powstawania bólu w okolicach kręgosłupa wiemy tak wiele dzięki wieloletnim badaniom i praktyce nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego. Opracowana przez niego metoda diagnostyki oraz leczenia powstających deformacji w obrębie kręgosłupa, nazwana od jego nazwiska metodą McKenziego, jest dziś powszechnie stosowana przez fizjoterapeutów i pacjentów na całym świecie. Największą zaletą tej metody jest to, że można ją stosować samodzielnie, bez konieczności częstych wizyt w gabinetach terapeutycznych. Odczuwający bóle pacjent, który uda się do posiadającego certyfikat Instytutu McKenziego fizjoterapeuty, poddawany jest gruntownym badaniom diagnostycznym, na które składa się dokładny wywiad oraz badanie przedmiotowe.

Na podstawie badania terapeuta precyzyjnie określa przyczyny powstania bólu oraz przekazuje pacjentowi instrukcje pozwalające go zwalczać. Instrukcje te polegają przede wszystkim na wpojeniu w osobie odczuwającej ból odciążających kręgosłup nawyków utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Oprócz tego, fizjoterapeuta zaleca także regularne wykonywanie indywidualnie dobranego ćwiczenia. O skuteczności metody decyduje więc przede wszystkim samodyscyplina i konsekwencja w stosowaniu się do otrzymanych od terapeuty zaleceń.

Więcej informacji na temat opisanej metody znajdą Państwo na stronie Instytutu McKenziego w Poznaniu – www.mckenzie.pl/.

 

2015-12-28 16:57

Inne artykuły