Co warto wiedzieć o sprzęcie do spinningu?

Szukając sprzętu do spinningu, zetkniemy się z wieloma typami wędek, kołowrotków i przynęt. Dobór poszczególnych elementów wyposażenia może sprawić nieco problemów m.in. dlatego, że wędkarstwo spinningowe uchodzi za nieco trudniejsze, niż typowe łowienie na spławik. Często kojarzy się ono z połowami o charakterze profesjonalnym i sportowym. W rzeczywistości, spinning wymaga pewnego doświadczenia i umiejętności, nie jest jednak przeznaczony jedynie dla starych wyjadaczy. Jak ostrożnie dobrać sprzęt, jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę ze spinningiem? Zwróćmy uwagę na podstawy.

Kryteria doboru wędki

Przy połowach spinningowych ogromną rolę odgrywa praca ręką. Warto więc zainwestować w wędkę, która będzie nieuciążliwa w użytkowaniu. Najlepiej postawić na model jak najlżejszy, wykonany z włókna szklanego bądź węglowego.
Za optymalne uchodzą kije dwuczęściowe, dość sztywne, niezbyt długie – do 2,7 metra. Takie wędziska są poręczne i pozwalają na szybkie opanowanie sztuki zarzucania wędki. Należy też pamiętać, by masa rzutowa nie przekraczała 30 gramów. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić trudności przy rzucaniu, zwłaszcza gdy posługujemy się przynętami małymi i lekkimi – objaśnia ekspert FISHKON WĘDKARSTWO, jednego z największych dystrybutorów wędkarskich w Polsce.

Wybór odpowiedniego kołowrotka

Kołowrotek to jeden z najważniejszych (jeśli nie najważniejszy) element oprzyrządowania spinningisty. To on decyduje o tym, czy wędkowanie przebiega komfortowo – w ciszy, bez zakłóceń i dokuczliwego plątania żyłki. Najlepsze kołowrotki do spinningu dysponują stałą szpulą, średnim rozmiarem oraz szpulą zapasową. Dobrze, gdy mają wiele łożysk, gdyż to one decydują o sprawności pracy kołowrotka. Przed dokonaniem wyboru, warto porównać kilka modeli, zwróciwszy uwagę m.in. na ich ciężar. Na szczęście nie musimy szukać daleko. Bogaty wybór kołowrotków do wędkarstwa spinningowego znajdziemy w sklepach internetowych.

Przynęta do spinningu

Wybór przynęty jest uzależniony przede wszystkim od gatunku ryb, na których łapaniu chcemy się skupić. Opłaca się też nieco poeksperymentować – wszak w tym tkwi cała przyjemność! Trzeba zdawać sobie sprawę, że poszczególne rodzaje przynęt wymagają dopracowania innych technik zarzucania oraz ściągania wędki. Początkujący spinningiści muszą wykazać się w tym względzie dużą cierpliwością i samozaparciem. Nauka nie pójdzie jednak w las, a zdobyte doświadczenie zaowocuje wzrostem umiejętności wędkarskich. Wówczas nawet bardzo wymagający sprzęt nie będzie stanowić wyzwania przy połowach.

2017-10-19 08:08

Inne artykuły