Co warto wiedzieć o probiotykach i prebiotykach?

Prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy w dużej mierze przekłada się na zdrowie całego organizmu. Już Hipokrates twierdził, że wszystkie choroby rodzą się w jelitach i miał w swoich przekonaniach sporo racji. Wnętrze naszego układu pokarmowego jest zamieszkanie przez kultury bakterii, które biorą udział w procesach trawiennych – jeśli chcemy uniknąć wielu problemów gastrycznych, powinniśmy dbać o utrzymanie flory bakteryjnym na odpowiednim poziomie. Pomogą nam w tym prebiotyki i probiotyki.

Prebiotyki i probiotyki – co to takiego?

Prebiotykami i probiotykami nazywamy produkty spożywcze oraz inne substancje, których zadaniem jest wspomaganie rozwoju kultur bakteryjnych wewnątrz układu pokarmowego. Na tym kończą się podobieństwa, gdyż produkty z obu kategorii wypełniają swoje zadanie na odmienny sposób.

Probiotyki

Probiotyki, nazywane również czynnościową żywnością, to wszystkie produkty, w których skład wchodzą żywe kultury bakterii lub drożdży, biorące udział w procesach trawiennych gospodarza. Zazwyczaj probiotyki kojarzą się z kapsułkami zażywanym w celu odbudowania flory bakteryjnej układu pokarmowego, zniszczonej przez antybiotyki. Warto jednak pamiętać, że probiotykami są również codzienne produkty spożywcze, takie jak jogurty, kefiry, kiszona kapusta czy kiszone ogórki. Do organizmów probiotycznych zaliczamy bakterie z rodzaju Lactobacillus (l-casei, l-rhamnosus, l-plantarum) oraz drożdże Saccharomyces boulardii.

Prebiotyki

W przeciwieństwie do probiotyków, prebiotyki nie zawierają żadnych drobnoustrojów – są to substancje, których zadaniem jest stymulacja już istniejącej flory bakteryjnej do szybszego rozwoju. Ze względu na fakt, że prebiotyki są skuteczne jedynie wtedy, gdy dostaną się do jelit, nie mogą być one strawione w żołądku – produktami takimi jest skrobia oraz błonnik, występujący w dużych ilościach w produktach roślinnych: owocach, warzywach, produktach zbożowych (np. kaszach i otrębach).

Mimo różnic w działaniu, probiotyki i prebiotyki odgrywają niezwykle istotną funkcję w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Spowodowane ich niedoborem osłabienie flory bakteryjnej organizmu prowadzi do wielu uciążliwych dolegliwości, między innymi zaparć czy wzdęć. Aby ich uniknąć należy włączyć zawierające je produkty spożywcze do regularnej diety. Innym sposobem jest zażywanie preparatów zawierających kultury bakterii lub stymulujące ich rozwój. Szeroki wybór takich produktów znajdziemy między innymi w ofercie Apteki pod Różami, prowadzącej własny sklep internetowy

2017-03-13 11:16

Inne artykuły