Co to jest spirometria?

Jesteś nałogowym palaczem papierosów? Coraz częściej łapiesz zadyszkę i odczuwasz zmęczenie? Nieustannie kaszlesz? Jeśli chociaż raz odpowiedziałeś tak, powinieneś skontrolować pracę płuc. Odpowiednim badaniem jest spirometria, która pozwala na wczesne wykrycie możliwych chorób oskrzeli i płuc. Na czym polega ten rodzaj badania i jak się do niego przygotować?

Co kryje się pod pojęciem spirometrii?

Na pytanie – co to jest spirometria? – odpowie specjalista z Ośrodka Medycyny Prewencyjnej i Opieki Kompleksowej z Ustronia: spirometria jest kilkuminutowym badaniem czynnościowym mającym na celu ocenę pracy płuc. Jest to bezpieczna metoda pozwalająca na sprawdzenie wydolności oddechowej oraz zdiagnozowanie możliwych chorób układu oddechowego. Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań, warto pamiętać jedynie o założeniu luźnego ubrania i na kilka godzin przed badaniem wystrzegania się palenia papierosów, spożywania alkoholu, jedzenia obfitych posiłków oraz unikaniu wysiłku fizycznego. Czasem niezbędne jest odstawienie leków, ale o tym fakcie pacjent jest informowany podczas rejestracji na badanie.

Jak wygląda badanie?

Na początku osoba wykonująca badanie przeprowadza krótki wywiad z pacjentem (dotyczy jego wieku, wzrostu czy wagi). Po wprowadzeniu tych danych do komputera, pacjentowi zakłada się na nos specjalny klips, a do ręki podaje ustnik (podłączony do spirometru, czyli urządzenia wykonującego diagnostykę). Spirometrię należy przeprowadzać w pozycji swobodnej – najczęściej na siedząco. Badanie właściwe polega na nabraniu powietrza i jego mocnym oraz długim wydmuchiwaniu przez pacjenta. W sytuacji, gdy niezbędne jest określenie wydolności zarówno oddechowej, jak i krążeniowej, należy przeprowadzić spirometrię wysiłkową. Wynik podaje się od razu, uwzględniając wartości pośrednie dla osób w tym wieku i tej samej płci. Bez względu na to, czy wskaźniki wyraźnie odbiegają od normy, wynik spirometrii należy każdorazowo skonsultować z lekarzem.

Kiedy warto wykonać spirometrię?

Do wykonania spirometrii zobowiązany jest każdy palacz, który po ukończeniu 40. roku życia powinien zgłaszać się na badanie regularnie co dwa lata. Diagnostykę można przeprowadzić również u osób, które cierpią z powodu duszności i przewlekłego kaszlu, a do tego łatwo ulegają zmęczeniu. Dodatkowymi wskazaniami są: palenie bierne, ryzyko zawodowe (praca ze szkodliwymi substancjami), ból w klatce piersiowej oraz świszczący oddech. Przeciwwskazaniem do wykonania badania są m.in. niedawno przebyty zawał, tętniaki oraz stany pooperacyjne. Spirometrię można zrobić bezpłatnie we właściwej poradni lub na własny koszt – prywatnie. Badanie może być wykonywane wielokrotnie.

2017-10-02 08:35

Inne artykuły