Co to jest otolaryngologia?

Czy problem z uszami, gardłem lub nosem dotyczy również Ciebie? Coraz częściej męczą Cię zatoki, a zapalenie krtani pojawia się regularnie w zimowym sezonie? Tego rodzaju dolegliwości są bardzo uciążliwe w codziennym życiu, dlatego warto poświęcić czas na ich zniwelowanie. Warto zasięgnąć porady u specjalisty, jakim jest otolaryngolog. Czym on się zajmuje?

Otolaryngologia

Odpowiedzi na pytanie o to, czym jest otolaryngologia, udzieli lekarz specjalista Grzegorz Barciński z Gdyni: otolaryngologia to nic innego jak dział medycyny, którego podstawowym zadaniem jest profilaktyka, diagnozowanie oraz leczenie różnego rodzaju dolegliwości w zakresie chorób narządów zarówno dolnych, jak i górnych dróg oddechowych. Swoim zakresem – obok leczenia chorób uszu, nosa, języka czy krtani – obejmuje również chirurgię szczękową. Nazwą potoczną (upowszechnioną) na określenie otolaryngologii jest laryngologia.

Lista specjalizacji i diagnozowanych chorób

Wśród najczęściej diagnozowanych chorób z zakresu otolaryngologii wyróżnia się: zapalenie ucha, nadmierne gromadzenie się i odkładanie woskowiny, występujące szumy w uszach, problemy z prawidłowym słyszeniem, a także chrapanie. Na liście dolegliwości leczonych przez laryngologów znajdują się także występujące zapalenia krtani, gardła czy zatok oraz zawroty głowy. Jeśli zauważyłeś u siebie rozrost migdałków czy pojawienie się krwotoków z nosa, również powinieneś zgłosić się do specjalisty. W zakresie otolaryngologii wyróżnia się takie specjalizacje, jak: foniatria (bada prawidłowe funkcjonowanie wiązadeł głosowych), audiologia (dotyczy słuchu), rynologia (skupia się na chorobach nosowych), a także onkologia laryngologiczna (obejmuje różnego rodzaju nowotwory występujące w tym obszarze).

Sprzęt wykorzystywany do badań laryngologicznych

Aby badanie laryngologiczne zostało dokładnie przeprowadzone, niezbędne jest zastosowanie właściwego sprzętu, który umożliwi obejrzenie mikrostruktur zlokalizowanych w obrębie dolnych i górnych dróg oddechowych, a niewidocznych dla oka. Tego rodzaju obserwacja – różna dla poszczególnych narządów – jest możliwa dzięki użyciu m.in. endoskopu oraz mikroskopu. Narzędzia umożliwiają dokładną ocenę tych miejsc. W niektórych sytuacjach niezbędne jest zastosowanie sprzętu rentgenowskiego oraz przeprowadzenie właściwych testów (jak np. w badaniu węchu). Przygotowując się do wizyty u otolaryngologa, warto pamiętać o tym, aby dokładnie wyczyścić uszy oraz zabrać ze sobą ostatnio wykonywane badania.

2017-10-02 07:39

Inne artykuły