Co należy wiedzieć o zakażonej ranie?

Bakterie, które wnikają w ranę, mogą doprowadzić do jej zakażenia. Daje ono objawy stanu zapalnego, którego nie należy go lekceważyć. Infekcja objawiająca się m.in. obrzękami, wypływającą ropą lub krwią może rozprzestrzenić się na cały organizm i stać się zagrożeniem dla życia. Jakie są przyczyny i jak należy postępować w przypadku zakażenia rany?

Co może być przyczyną zakażenia rany?

Zainfekowanie rany powstaje w pierwszej kolejności poprzez drobnoustroje znajdujące się na przedmiocie, który doprowadził do przerwania ciągłości skóry lub błon śluzowych. Do stanu zapalnego mogą doprowadzić także patogeny występujące w powietrzu, wodzie czy glebie, a także drobnoustroje znajdujące się na skórze człowieka, do których zaliczamy gronkowce i paciorkowce. Należy pamiętać, aby każdą ranę przemyć czystą wodą, a w przypadku większych dolegliwości lub głębokiego skaleczenia udać się do lekarza specjalisty.

Objawy infekcji

Wiadomo już, jakie są przyczyny powstania zakażenia rany. Co jednak wskazuje na infekcję?

  • Okolice rany czerwienią się i obrzmiewają.
  • Podczas ucisku okolic rany odczuwalny jest duży ból.
  • Z rany wydobywa się ropa, czasem podbarwiona krwią.
  • Pojawia się na skórze czerwona pręga, która oznacza szerzenie się zakażenia drogą naczyń chłonnych.
  • Wzrasta temperatura ciała.
  • Powiększają się węzły chłonne.

Leczenie zależne od etapu zakażenia

Warto również pamiętać, że ryzyko zakażenia rany zwiększa słaby układ odpornościowy. Proces gojenia może być utrudniony w przypadku osób chorych na cukrzycę lub narażonych na choroby naczyń i nadciśnienie tętnicze. Nie tylko jednak osoby chore są bardziej podatne na infekcję. Dotyczy to również palaczy, osób, które odżywiają się nieprawidłowo, a także tych, które nadmiernie eksponują swoje ciało na słońcu.

Leczenie jest zależne od etapu, w którym znajduje się zakażona rana. Jeżeli zauważymy dolegliwości dosyć wcześnie, możemy zastosować specjalne preparaty, takie jak np. krem Argotiab, który wspomaga leczenie i regenerację zmian skórnych takich jak: oparzenia, owrzodzenia, odleżyny, maceracja skóry, pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, a także małe rany i otarcia – podpowiada specjalista z firmy Hexanova specjalizującej się w produkcji kremu oraz suchego sprayu Argotiab z nanocząsteczkami aktywnego srebra. W przypadku pobrudzenia rany ziemią, lekarz może zdecydować o podaniu szczepionki przeciwko tężcowi, a jeśli do zakażenia doszło przez ugryzienie zwierzęcia – szczepionki przeciwko wściekliźnie.

2017-07-19 12:02

Inne artykuły