Co należy wiedzieć o wymianie opon w samochodzie?

Wymiana opon to rutynowa czynność, o której każdy kierowca powinien pamiętać. Niestety, codzienna praktyka pokazuje, że wielu właścicieli samochodów nie tylko nie dba o to, by jeździć na prawidłowym ogumieniu, ale nawet nie wie, w jakim celu opony powinny być wymieniane. Kiedy i dlaczego należy wymienić opony, jak to zrobić, z jakimi kosztami należy się przy tym liczyć? Wszystkie odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.

Kiedy wymienić opony?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy opony w samochodzie powinny zostać wymienione. Pierwszą jest oczywiście zmiana sezonu – kiedy temperatura na zewnątrz spada i zaczyna się okres intensywnych opadów, w samochodzie należy zamontować opony zimowe. Wraz z nastaniem wiosny powinniśmy przerzucić się z powrotem na opony letnie. Drugą sytuacją jest zużycie opon lub ich uszkodzenie w stopniu wykluczającym naprawę. Dlaczego jednak należy wymieniać opony?

Sezonowa wymiana opon jest konieczne ze względu na różne charakterystyki ogumienia stosowanego latem i zimą – wyjaśnia przedstawiciel serwisu Auto-LuxOpony letnie wytwarzane są z gumy, która w niskich temperaturach staje się bardzo twarda i przez to traci swoją przyczepność do podłoże w okresie jesienno-zimowym. Z kolei opony zimowe w wysokiej temperaturze stają się zbyt miękkie, co przekłada się na ich szybsze zużycie na rozgrzanych drogach, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wiosną i latem jeździmy zwykle szybciej. Co do opon zużytych – zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami minimalna głębokość bieżnika opony wynosi 1,6 mm. Opony zdarte „na łyso” muszą być wymienione, ponieważ nie gwarantują dobrej przyczepność, sprzyjają wpadaniu w poślizgi. Z kolei opony uszkodzone nie są w stanie utrzymać prawidłowego ciśnienia, co przekłada się na obniżone bezpieczeństwo, przyspieszone zużycie bieżnika, a nawet większe spalanie paliwa.

Wymiany opon z letnich na zimowe najlepiej dokonać przed pierwszymi śniegami. Specjaliści zalecają, by nastąpiło to w momencie spadku temperatury do poziomu poniżej 7 stopni C.

Jak wymienić opony?

Sezonową wymianę opon możemy wykonać samodzielnie lub w profesjonalnym warsztacie oferującym usługi wulkanizacyjne. Ta pierwsza opcja jest możliwa tylko w sytuacji, kiedy opony zamontowane są już na felgach i montujemy je jako całe koło. Jeśli tak nie jest – np. kupiliśmy nowe opony, które chcemy założyć na obecną felgę, konieczna będzie pomoc profesjonalisty. Wynika to z faktu, że do skutecznego założenia opony wymagany jest specjalistyczny sprzęt, ponadto koło należy odpowiednio wyważyć. Jeśli decydujemy się na samodzielną wymianę kół, powinniśmy pamiętać o zachowaniu kierunku toczenia opon – w przeciwnym wypadku będą się one szybciej zużywać.

Ile kosztuje wymiana opon?

Koszt wymiany opon w warsztacie uzależniony jest od kilku różnych czynników, między innymi: rozmiaru opony, typu pojazdu, wielkości miasta w którym dokonujemy wymiany (w dużych miastach usługa jest zazwyczaj droższa), a także punktu sezonu. Zimą, kiedy spadają pierwsze śniegi, do warsztatów ustawiają się kolejki chętnych do wymiany, stąd też zarówno koszty, jak i czas oczekiwania na wymianę zwiększają się. To kolejny dobry powód do tego, by opony wymienić jak najwcześniej.

2019-12-20 11:45

Inne artykuły