Charakterystyka sterowników do pakowarek próżniowych

Od sposobu i jakości pakowania żywności zależy trwałość oraz przydatność do użytku danego towaru. Bardzo dużą popularnością cieszy się zupełnie nieskomplikowane pakowanie próżniowe, realizowane przez specjalne pakowarki, zabezpieczające żywność elastycznymi tworzywami sztucznymi. Ich odpowiednie działanie zapewniają sterowniki do pakowarek próżniowych, których krótką charakterystykę prezentujemy w naszym artykule.

Dlaczego pakowanie próżniowe jest tak istotne?

W przypadku produkcji, transportu, magazynowania i sprzedaży produktów metoda pakowania ma ogromne znaczenie. Ma ona duży wpływ na trwałość i przydatność do użytku żywności, a ta jest narażona na psucie, dzięki drobnoustrojom, występującym w powietrzu. Aby zapobiec ich rozmnażaniu, należy zastosować pakowanie próżniowe. Jest to proces, który zapewnia wyssanie całego powietrza, wraz ze znajdującymi się w nim bakteriami, z opakowania. Brak tlenu ogranicza również zachodzenie procesów utleniania się związków chemicznych, które zawarte są w pożywieniu, co sprawia, że produkty spożywcze pakowane próżniowo przez dłuższy czas zachowują swój smak oraz wygląd, a także właściwości odżywcze i wartość rynkową.

Zastosowanie pakowania próżniowego

Warto jednak wspomnieć, że pakowanie próżniowe dotyczy nie tylko artykułów spożywczych, ale również materiałów tekstylnych oraz różnego rodzaju płynów. Urządzenia znajdują zastosowanie w zakładach przetwórstwa ryb, w zakładach mięsnych, drobiarskich, mleczarniach, piekarniach, przetwórstwie warzyw i owoców, a także przy pakowaniu części i podzespołów elektronicznych. Dostępne są także mniejsze pakowarki, przeznaczone do użytku domowego.

Cechy sterowników do pakowarek próżniowych

Do sprawnego funkcjonowania całego procesu wykorzystuje się specjalne sterowniki do pakowarek próżniowych, które mają możliwość załączenia i opisania ok. 100 programów operacyjnych, a także ustawienia kolejności przebiegu technologicznego i zaprogramowania poszczególnych funkcji z panelu sterowania. Wszystkie parametry wyświetlane są na cyfrowym wskaźniku parametrów prowadzenia procesu.

Sterowniki do pakowarek próżniowych służą także do pomiaru wartości poziomu próżni, kontroli ilości wykonywanych cykli pracy, sygnalizacji awarii oraz szybkiej kontroli ustawionych parametrów procesu pakowania i temperatury pracy pompy – uzupełnia informacje ekspert z firmy MIKSTER Sp. z o.o., która jest największym producentem sterowników mikroprocesorowych stosowanych w przemyśle mięsnym.

2019-02-07 08:17

Inne artykuły