Charakterystyka soczewek progresywnych

Wzrok to jeden z naszych najważniejszych, ale jednocześnie najbardziej wrażliwych zmysłów. Niestety, w pewnym wieku każdy doświadcza jego nieodwracalnego pogorszenia. Nawet jeśli przez całe młode życie cieszyliśmy się niemal sokolim wzrokiem, w okresie między 40 a 45 rokiem życia zauważymy, że nie jest on już tak dobry – najczęściej objawia się to coraz większymi problemami z widzeniem z bliska. Zjawisko to fachowo nazywa się prezbiopią, zaś w języku potocznym „starczowzrocznością”. Skuteczną metodą niwelowania jej efektów jest zastosowanie pomocy optycznych, takich jak soczewki progresywne.

Prezbiopia – co to takiego?

Podobnie jak wszystkie narządy naszego ciała, oczy starzeją – jest to proces w pełni naturalny i póki co medycyna nie zna sposobu na jego zatrzymanie. Oczywiście w konkretnych przypadkach proces ten zachodzi z różną intensywnością i prędkością. Niemniej jednak z wiekiem soczewki wewnętrzne tracą swoją elastyczność, a tym samym zdolność akomodacji.
-Oznacza to, że nie są w one w stanie z taką samą jak wcześniej skutecznością zmieniać swej krzywizny w zależności od odległości dzielącej gałką oczną od oglądanego przedmiotu – wyjaśnia specjalista z salonu okulistycznego Pan Hilary - Efektem tego jest pogorszenie się jakości widzenia: obraz powstający na siatkówce oka jest zamazany, nieostry. Najczęściej wada ta ujawnia się, kiedy staramy się skupić wzrok na przedmiotach znajdujących się blisko, np. na ekranie telefonu komórkowego czy czytanej książce, jednakże może być również przyczyną problemów z widzeniem z daleka – w takich przypadkach staje się poważnym problemem dla osób, które prowadzą samochód.

Charakterystyka soczewek progresywnych

Soczewki progresywne to specjalny rodzaj soczewek kontaktowych, stworzonych specjalnie do korekcji wad wynikających z prezbiopii. Składają się one z kilku stref, z których każda posiada inną moc skupiającą. Jedna z nich odpowiedzialna jest za widzenie z daleka, druga za widzenia z bliska, zaś pomiędzy nimi znajduje się strefa pośrednia. Takie rozwiązanie pozwala osobie noszącej soczewki widzieć wyraźnie na każdym dystansie, bez charakterystycznych dla zwykłych okularów przeskoków i konieczności wymiany soczewek na inne w ciągu dnia. Są one doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą inwestować w okulary do czytania lub do jazdy samochodem. Podobnie jak inne rodzaje soczewek nie zniekształcają one wyglądu oka, a zatem po ich założeniu nie musimy obawiać się, że ktoś zorientuje się, że mamy problemy ze wzrokiem. Dostępne na rynku soczewki progresywne możemy znaleźć w wariantach jednodniowym lub długoterminowym – stosuje się je zgodnie z zasadami higieny uniwersalnymi dla wszystkich rodzajów soczewek (m.in. pamiętamy o odpowiednim czyszczeniu soczewek długoterminowych, nie używamy soczewek przez okres dłuższy niż wynika z ich rodzaju). 

2017-09-11 18:54

Inne artykuły