Charakterystyka klimatyzatorów podsufitowych

Klimatyzator podsufitowy, zwany również niekiedy podstropowym, to tak naprawdę tylko jedna z dwóch zasadniczych części klimatyzatora typu split. Jego zastosowanie pozwala na wyraźną oszczędność miejsca, a mechanizm działania wsparty naturalnymi prawami fizyki sprawia, że chłodzenie tym urządzeniem jest wyjątkowo efektywne. Dodajmy do tego atrakcyjną od strony wizualnej obudowę, a jasne będzie, dlaczego klimatyzatory podsufitowe cieszą się aż taką popularnością.

Na początku wyjaśnijmy sobie, na czym polega konstrukcja klimatyzatora typu split. Otóż składa się on z dwóch połączonych ze sobą podstawowych jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Pierwsza jest instalowana po zewnętrznej stronie budynku i to właśnie tam odbywa się najgłośniejszy etap chłodzenia. Dzięki temu w klimatyzowanym pomieszczeniu, w którym znajduje się już tylko jednostka wewnętrzna, urządzenie nie hałasuje, a w dodatku zajmuje znacznie mniej miejsca.

W zależności od możliwości i potrzeb aranżacyjnych jednostki wewnętrzne mogą przybierać różną postać, od ściennej przez przypodłogową i kasetonową aż po interesującą nas tutaj szczególnie formę podsufitową. Dzięki bezpośredniemu zamontowaniu do konstrukcji stropu w klimatyzowanym lokalu zostaje jeszcze więcej wolnej przestrzeni użytkowej. – W wyjątkowo wysokich pomieszczeniach, w których bezzasadne jest chłodzenie powietrza tuż pod samym sklepieniem, klimatyzator można przytwierdzić do ściany na specjalnej konstrukcji nośnej – dodaje fachowiec z hurtowni wentylacyjnej Centrowent.

Komfort chłodzenia

Tłoczone ze stosunkowo dużą prędkością schłodzone powietrze wydostające się z klasycznego klimatyzatora może okazać się niekoniecznie przyjemne dla znajdujących się bezpośrednio na jego drodze osób, a także wywoływać przeciągi. W przypadku klimatyzatorów podsufitowych to zjawisko zostaje zminimalizowane, ponieważ struga zimnego powietrza rozprowadzana jest w górnych partiach pomieszczenia, skąd równomiernie rozpływa się po pozostałej przestrzeni.

Efektywność dzięki sile natury

Z lekcji fizyki oraz codziennych doświadczeń wiemy, że ciepłe ciecze i gazy przemieszczają się w górę, podczas gdy te chłodniejsze będą opadać. Ta właśnie zasada znajduje zastosowanie w przypadku działania klimatyzatorów podsufitowych. Wydzielane przez nie zimne powietrze opada łagodnie, zastępując to ciepłe, które ulatuje ku górze i jest natychmiast chłodzone przez urządzenie. Dzięki temu klimatyzator może osiągać duży zasięg przy zachowaniu równomierności rozprowadzania chłodu, a pożądany efekt można uzyskać w nawet najbardziej upalne dni.

2017-02-17 13:34

Inne artykuły