Charakterystyka i możliwości tabletów

Jesteśmy dzisiaj świadkami dynamicznego rozwoju technologii mobilnej, która wręcz wypiera komputery z naszego życia i zastępuje je urządzeniami bardziej poręcznymi, czyli smartfonami i tabletami. To właśnie te narzędzia zasługują dzisiaj na miano PC: Personal Computer. Jakie są możliwości tabletów i z czego wynika ich popularność?

Czym jest tablet?

Tablet to urządzenie przenośne, obsługiwane dotykowo i posiadające średnich rozmiarów ekran. Tablety różnią się między sobą procesorami (od jedno- do nawet czterordzeniowych), układem graficznym i systemem operacyjnym. Z tego względu pełnią różne funkcje, np. czysto rozrywkowe czy biznesowe. Wszystkie jednak, w przeciwieństwie do tradycyjnego komputera, nie posiadają nośników wymiennych, a tylko wbudowaną pamięć. Komunikacja, wymiana oprogramowania i aplikacji możliwa jest zatem dzięki bezprzewodowej łączności. Jakie możliwości daje taka technologia?

Zastosowanie tabletów

Rola tabletów w naszym życiu wynika głównie z możliwości podłączenia tego urządzenia do internetu. Wyjaśnia to specjalista ze sklepu P.H.U Saturn specjalizującego się w technologii cyfrowej: Bezprzewodowe podłączenie do sieci - WiFi, 3G czy LTE - sprawia, że tablet doskonale nadaje się do korzystania z zasobów internetu. Duży, wyraźny ekran daje mu przewagę nad smartfonami, a poręczny rozmiar i wirtualna klawiatura czynią go wygodniejszym od laptopa. Najczęściej wykorzystujemy więc tablety do przeglądania stron internetowych i multimediów – filmów, gier, muzyki, e-booków, zdjęć. Internet w tabletach pozwala też na komunikację z innymi, do czego przydaje się kamera. Niektóre tablety posiadają także modem GSM, co umożliwia telefonowanie. Do tej pory tablet nie zawsze był jednak wygodnym narzędziem pracy. Obsługa edytorów tekstu, programów graficznych czy arkuszy kalkulacyjnych za pomocą ekranu dotykowego może nastręczać trudności. Technologia rozwija się jednak błyskawicznie, a producenci urządzeń mobilnych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników.

Nowoczesne możliwości

Obecnie tablety przestają pełnić funkcję wyłącznie urządzeń domowych. To również narzędzia do pracy, tworzenia i nauki. Tablety trafiają do placówek edukacyjnych, gdzie stanowią wielofunkcyjne narzędzie dydaktyczne jako notatniki, nośniki pamięci, czytniki książek i czasopism, urządzenia do prezentacji treści. Ponadto robią też prawdziwą furorę w branży turystycznej – jako narzędzia wykorzystywane w pracy hoteli, punktów informacji turystycznej, muzeów i galerii. Na rynku funkcjonują już także specjalne tablety medyczne dla lekarzy. Również w biznesie tablety zyskały istotną rolę. Dzięki poręcznym rozmiarom idealnie sprawdzają się w podróży, podczas delegacji, konferencji, na targach, usprawniając korespondencję mailową czy prezentację ofert. Laptop do pracy powinien posiadać czytnik karty pamięci, port USB do podłączenia myszy czy klawiatury, a także złącze HDMI do wyświetlania treści na większym ekranie.

2017-03-14 08:13

Inne artykuły