Charakterystyka hoteli zdrojowych

Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług hoteli zdrojowych. Zarówno w celach prozdrowotnych – dla ambulatoryjnego leczenia uzdrowiskowego, jak i w celach turystycznych – dla pobytu wypoczynkowego oraz zwiedzania okolic. Czym powinien charakteryzować się hotel w miejscowościach uzdrowiskowych oraz na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dlaczego warto korzystać z usług hoteli zdrojowych?

W uzdrowiskach możemy podreperować nasze nadwątlone zdrowie. Wyjazdu do miejscowości uzdrowiskowej i codziennego korzystania z odpowiednich zabiegów pod czujnym okiem specjalistów nie da się przyrównać do rehabilitacji w naszym miejscu zamieszkania. Jednak czas oczekiwania w kolejce potencjalnych kuracjuszy na pobyt w uzdrowisku w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest bardzo długi, jak mówią statystyki, średnio wynosi 1,5 roku. Stąd tzw. „pobyty komercyjne” cieszą się coraz większą popularnością.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa: Uzdrowiska i hotele zdrojowe wychodzą naprzeciw rosnącym potrzebom kuracjuszy i oferują korzystne warunki zabiegowe oraz pobytowe. Decydując się na taki wyjazd, kuracjusz ma wpływ na najważniejsze jego aspekty – termin, miejsce pobytu i zakwaterowanie. W przypadku skierowania na NFZ czy ZUS niestety nie ma takiej możliwości. Wówczas głos decydujący ma bowiem lekarz z wojewódzkiego oddziału placówki oraz długość kolejki, liczonej najczęściej w tysiącach osób.

Prywatny wyjazd wiąże się również z brakiem stresu i niepewnością, która może towarzyszyć w trakcie oczekiwania, a później załatwiana formalności w odpowiednich instytucjach.

Czym powinien się charakteryzować hotel zdrojowy?

Do zdroju przyjeżdżamy po zdrowie, wypoczynek i relaks. Hotel zdrojowy musi zatem być odpowiednio położony w miejscu, w którym realnie występują dobra zdrojowe z postaci leczniczych wód czy innych darów ziemi oraz zdrowego powietrza. Nie zawsze termin zdrój jest bowiem wykorzystywany słusznie. Jeśli nie znamy miejsca, warto dokładnie je sprawdzić.

Kolejną ważna rzeczą jest oferta zabiegowa. W dobrym uzdrowisku znajdziesz odpowiednie dla siebie zabiegi lecznicze. Zabiegi fizjoterapeutyczne oraz elektrostymulacyjne są ważne i skuteczne, niemniej jednak w zdroju warto korzystać z bogactw natury, których nie w sposób przecenić. Zwróć więc uwagę na to, jaką ofertą zabiegową dysponuje wybrane przez Ciebie uzdrowisko. Im bogatsza oferta zabiegów naturalnych, tym lepiej.

Podczas pobytu w uzdrowisku istotna jest również profesjonalna opieka. Wykwalifikowany personel powinien być znakiem rozpoznawczym dobrego hotelu zdrojowego. Warto więc przed dokonaniem wyboru uzdrowiska, sprawdzić, jacy specjaliści w nim pracują i kto będzie się nami zajmował w trakcie pobytu.

Położenie w miejscu bogatym w naturalne dobra, mające zbawienny wpływ na nasze zdrowie to jedno. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na atrakcje turystyczne, jakie wybrane przez nas miejsce oferuje. Szczególnie, jeśli zamierzamy korzystać z zabiegów w drugiej kolejności, a zwiedzać i wypoczywać w pierwszej. Nasz kraj na szczęście obfituje w wiele urokliwych miejscowości uzdrowiskowych, które zarówno cieszą się pięknym położeniem na łonie natury, jak i wieloma atrakcjami turystycznymi takimi jak zabytkowa infrastruktura uzdrowiskowa czy liczne muzea oraz szlaki turystyczne.

Na koniec coś, czego nie może zabraknąć podczas każdego urlopu, bez względu na jego charakter, czyli relaks i rozrywka. Warto zwrócić uwagę na to, jakie atrakcje oferuje sam hotel w trakcie pobytu, a także czy w czasie naszej obecności w uzdrowisku będą odbywały się jakieś wydarzenia kulturalne. Dla tych zaś, którzy cenią sobie ciszę i spokój zawsze pozostają spacery na łonie natury.  

2018-09-20 08:44

Inne artykuły