Charakterystyka dobrego zestawu kina domowego

Kinowa jakość obrazu i dźwięku we własnym domu – to przez długi czas było odległe marzenie. Dziś dzięki postępowi technologii możemy oddawać się doskonałym seansom bez wstawania z kanapy. Umożliwia nam to kino domowe. Rynek oferuje mnóstwo różnych zestawów w ogromnej rozpiętości jakościowej i cenowej. Co powinno cechować dobry zestaw kina domowego?

Za co kochamy kino domowe?

Zestawy kina domowego pojawiają się coraz częściej w naszych domach z jednego bardzo ważnego powodu – sprawiają nam ogromną przyjemność. Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu oraz konstrukcji sprzętu audio możemy cieszyć się każdym detalem filmu. Nie musimy wsłuchiwać się w kwestie aktorów. Cieszymy się tembrami głosów, możemy w pełni docenić muzykę, którą ktoś z wielką starannością skomponował, a efekty dźwiękowe niemal przenoszą nas do świata, w którym rozgrywa się akcja filmu. Możemy być pewni, że doskonale je usłyszymy, niezależnie od tego, czy będzie to szmer wiatru w trawie, czy huk wystrzału.

Pełnię dźwięku kino domowe zawdzięcza doskonale dobranym elementom. Aby cieszyć się niesamowitymi filmowymi doznaniami, potrzebujemy amplitunera (np. amplituner Yamaha RX-V681, który dodatkowo może stanowić część systemu multiroom), odtwarzacza Blue-ray (tutaj spory wybór, od Yamahy, przez Denon, Onkyo, Cambridge Audio po Pioneera i inne), procesora audio-wideo, a wreszcie zestawu głośników. Aby jakość obrazu nie odstawała od jakości dźwięku, warto zainwestować w porządny telewizor.

Cechy idealnego zestawu kina domowego

O jakości zestawu kina domowego świadczy jakość dźwięku, którą on oferuje. Idealny zestaw kina domowego sprawia, że odwracamy głowę w kierunku dźwięku, myląc efekty filmowe z prawdziwym życiem. Aby tak było, musimy dysponować subuferem, który wydobędzie głęboki bas, ale nie będzie buczał i tłumił pozostałych dźwięków. Istotne znaczenie ma tutaj równowaga tonów – brzmienie wszystkich głośników zestawu powinno być zbliżone pod względem barwy. Dzięki temu powstaje spójny efekt przestrzenności brzmienia, a my możemy zanurzyć się w świecie filmu.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet idealny zestaw kina domowego nie zabrzmi poprawnie, jeżeli niewłaściwie rozmieścimy jego elementy w swojej przestrzeni. Warto wiedzieć także, że różne zestawy są przystosowane do wydobywania różnych walorów dźwięku, więc dobrze jest znać swoje oczekiwania co do zestawu kina domowego i skonsultować się z doradcą z zacięciem audiofilskim. Bliskie ideału zestawy kina domowego można znaleźć na www.audioswiat.pl.

2017-05-06 23:48

Inne artykuły