Charakterystyka dobrego lekarza pediatry

Doświadczenie, podejście do dzieci, a może dostępność – jakie cechy powinien mieć dobry pediatra? Wyjaśniamy, jak wybrać lekarza pediatrę, który w odpowiedni sposób zaopiekuje się Twoim maluchem i na co zwracać uwagę podczas poszukiwań pediatry idealnego.

Kochający rodzic chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Dlatego, troszczy się o niego i z całych sił chcę mu przychylić nieba. Jednak jednym z najważniejszych obowiązków rodzica jest zapewnienie dziecku zdrowia, dlatego wybór lekarza pediatry to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie. 

Lepszy jest lekarz po studiach czy z 20-letnim doświadczeniem?

Tak naprawdę nie liczy się wiek pediatry ani to ile lat pracuje w zawodzie. Istotne jest za to, czy ma rozległą wiedzę i czy cały czas doskonali się w swoim fachu. Pamiętajmy, że rozległą wiedzę na temat chorób dziecięcych i ich najnowszych metod leczenia zdobywa się  na seminariach i szkoleniach. Jednak wiedza, to nie wszystko, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, gdy szukamy dobrego lekarza pediatry?

Sprawdź czy lekarz dokładnie przeprowadza badanie

Dobry pediatra na pewno nie zdiagnozuje dziecka po dwuminutowych oględzinach. Nawet jeśli dziecko jest tylko przeziębione, i tak lekarz powinien obejrzeć nie tylko gardło, ale także osłuchać oskrzela i płuca, zajrzeć do uszu i wykonać szereg innych profilaktycznych czynności. Malutkie dziecko, w odróżnieniu od dorosłego nie umie powiedzieć co mu dolega, dlatego wnikliwe badanie jest bardzo ważne w procesie jego prawidłowego leczenia.

Po skończonym badaniu i diagnozie, lekarz powinien dokładnie wytłumaczyć rodzicowi, co dolega maluszkowi i jak należy się nim opiekować podczas choroby. Starannie przeprowadzona wizyta w gabinecie powinna trwać około 15-20 minut.

Zwróć uwagę czy przeprowadza dokładny wywiad z rodzicem

Badanie dziecka to nie wszystko, dlatego dobry lekarz pediatra na pewno zainteresuje się zachowaniem malucha w domu. Ważne jest jak dziecko śpi i czy ma apetyt. Odpowiedź na te pytania nie tylko ułatwia właściwą diagnozę, ale także pomaga lekarzowi wybrać najlepszy sposób leczenia dziecka. Zachowanie dziecka w domu jest bardzo ważne, bo jeśli jest np. chore na biegunkę i odmawia picia, wówczas lekarz może zdecydować się o wysłaniu go do szpitala, aby podać nawadniającą kroplówkę.

Traktuje pacjentów indywidualnie

Odpowiedzialny lekarz na pewno nie spóźni się na umówioną wizytę i nie będzie kazał dzieciom czekać, bo wie, że chore maluchy cierpią. Umie też w odpowiedni sposób podejść do dziecka, aby zmniejszyć jego stres związany z wizytą. Przed wizytą uśmiechnie się do malucha, ogrzeje stetoskop, a w trakcie badania będzie mówił do małego pacjenta ciepłym, spokojnym głosem. Na koniec, ważna jest też nagroda dla malucha za dzielność – lizak, kolorowanka albo naklejka dla dziecka to najważniejszy punkt wizyty, więc nie można o nim zapomnieć!

Jest dostępny w nagłej potrzebie

Choroby u dzieci mogą przebiegać bardzo gwałtownie, dlatego pediatra powinien być dostępny dla rodzica w nagłych przypadkach. Często, podczas pierwszej wizyty, pediatra podaje swój prywatny numer rodzicowi, dzięki czemu może się z nim skontaktować nawet poza godzinami pracy. Pediatrzy oferują także wizyty domowe, które przebiegają w ciepłej i bezstresowej atmosferze i pozwalają postawić diagnozę bez wyciągania chorego malca z łóżka.

Jak dodaje nasz rozmówca z Gabinetu Pediatrycznego lek. med. Andrzeja Dębskiego: Wybierając zaufanego lekarza rodzinnego powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na umiejętność indywidualnego podejścia do pacjenta w każdym wieku, bogatą wszechstronną wiedzę popartą zawodową praktyką, kulturę osobistą oraz gotowość niesienia pomocy w każdej sytuacji. Są to rzeczy, które są absolutnie niezbędne, aby lekarz sprostał oczekiwaniom pacjenta.

2017-09-12 16:53

Inne artykuły