Charakterystyka blokady rozrządu

Układ rozrządu, który jest niezbędnym elementem każdego silnika samochodowego, nawet przy właściwej eksploatacji z biegiem kilometrów traci na swojej trwałości. Niezbędna jest wtedy wymiana paska lub łańcucha rozrządu. W przeciwnym razie jego zerwanie w trasie może okazać się tragiczne w skutkach. Jak wykonuje się wymianę rozrządu i do czego służą blokady rozrządu? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Wymiana rozrządu – jak i kiedy ją przeprowadzić?

Rozrząd to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji silnika. Jego zadanie opiera się na przenoszeniu napędu i sterowaniu zaworami silnika. W skład układu rozrządu wchodzi:

  • wałek rozrządu – steruje pracą silnika,
  • zawory – umożliwiają dopływ paliwa i powietrza do cylindrów,
  • napęd rozrządu, czyli rolki, pasek lub łańcuch.

Układ rozrządu to skomplikowany zespół różnych mechanizmów, od których jakości zależy praca całego silnika. Nic więc dziwnego, że producenci i doświadczeni mechanicy zalecają częste wymiany napędu rozrządu. W przypadku awarii tego układu zniszczeniu może ulec cały silnik, co nieporównywalnie przewyższa koszty wymiany paska czy łańcucha w terminie. Sama wymiana tych podzespołów obarczona jest dużym ryzykiem błędu. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu samochodowego, który to oprócz odpowiedniego ustawienia i napięcia napędu poświadczy gwarancją na wykonaną usługę. Wymiana rozrządu wymaga użycia profesjonalnego sprzętu, w taki sposób, aby uszkodzeniu nie uległy inne podzespoły maszyny. Jednymi z takich akcesoriów są blokady rozrządu, które umożliwiają zabezpieczenie całego układu na czas prac warsztatowych.

Czym jest blokada rozrządu?

Wymiana napędu rozrządu często wymaga wcześniejszego demontażu wielu elementów samochodu. Konieczne może okazać się nawet zdjęcie nadkola. Przebieg procesu wymiany rozrządu uzależniony jest od marki i modelu samochodu. W większości przypadków niezbędnym będzie odpowiednie zablokowanie wału korbowego i wałka rozrządu.

Blokada rozrządu to narzędzie, które jest stosowane w celu uniknięcia problemów przy ponownym ustawianiu rozrządu po jego wymianie. Na rynku dostępne są trzpienie blokady uniwersalne oraz specjalne rodzaje blokad, dedykowane konkretnym modelom samochodów”– wyjaśnia zagadnienie blokady rozrządu ekspert z firmy RG Narzędzia.

Działanie blokady rozrządu jest proste. Polega ono na zablokowaniu kół zębatych w pozycjach serwisowych, tak aby mechanik bez problemu mógł później napiąć pasek lub łańcuch i cały proces wymiany rozrządu przebiegł bezproblemowo.

2019-08-26 08:38

Inne artykuły