Cechy dobrej taśmy holowniczej. Co warto wiedzieć?

Taśmy holownicze znajdują wiele różnych zastosowań. Niektóre z nich wykorzystuje się po prostu do holowania pojazdów, po inne sięga się przy okazji jazd off-roadowych, jeszcze inne stanowią część wyposażenia straży pożarnej. Wyroby tego typu muszą cechować się odpowiednią wytrzymałością i możliwością użycia w skrajnie niesprzyjających warunkach.

Dobra taśma holownicza, czyli jaka? Podstawowe informacje

O jakości taśmy holowniczej przesądza materiał z jakiego została ona wyprodukowana. W powszechnej sprzedaży możemy znaleźć między innymi taśmy z przędzy polipropylenowej, poliestrowej czy poliamidowej. Istnieją również produkty powleczone żywicą poliuretanową.

Szczególnie dużą popularnością cieszą się taśmy polipropylenowe. Są one odporne na naprężenia, solidne i bardzo trwałe (wytrzymałość od 1250 do 5000 daN). Nie niszczeją w kontakcie ze środkami chemicznymi czy detergentami. Takie taśmy zdają egzamin zarówno przy standardowym holowaniu, jak i zadaniach specjalnych. Zależnie od potrzeb i preferencji, mogą przyjmować różnorodną barwę oraz wzory – objaśnia przedstawiciel firmy Bogdan Gil, wyspecjalizowanej w sprzedaży profesjonalnego oprzyrządowania dla służb pożarniczych.

Różne oblicza holowania, czyli taśmy holownicze w praktyce

Taśmy wykorzystywane do holowania pojazdów powinny być zaopatrzone w mocne szekle. Takie rozwiązanie jest o wiele bezpieczniejsze, niż tradycyjne linki holownicze. Trudności nie sprawia też uwolnienie pasa, na przykład przy przypadkowym najechaniu na niego oponą. Z uwagi na to, taśma holownicza nadaje się też do holowania aut off-roadowych, chociażby w momencie najechania pojazdu na grząską przeszkodę lub konieczności wciągnięcia go pod górę. Wreszcie nie można zapomnieć o znaczeniu taśm holowniczych w działaniach straży pożarnej. Służą one między innymi do wyciągania samochodu z rowów, transportu na lawetę czy też przeciągania leżącego drzewa. W każdym z opisanych przypadków mamy do czynienia z oddziaływaniem ogromnych sił i mas. Dobra taśma jest w stanie przetrzymać najbardziej niedogodne warunki, mocne oraz dość gwałtowne szarpnięcia. W skrajnych sytuacjach może zadecydować o powodzeniu akcji ratowniczej, a co za tym idzie również o zdrowiu i życiu ludzkim. Zainwestowanie w niezawodną taśmę holowniczą ma więc niebagatelne znaczenie.

2018-11-21 10:38

Inne artykuły