Budowa sauny fińskiej w domu – co warto wiedzieć?

Od dawna bardzo dobrze znany jest pozytywny wpływ kąpieli w saunie na nasze zdrowie i kondycję fizyczną – poprawia się nasza odporność, ciało oczyszcza się z toksyn, mięśnie regenerują szybciej. Dlatego sauna jest tak popularna szczególnie wśród osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną. Żeby móc z niej korzystać nie musimy chodzić do SPA czy obiektów sportowych dysponujących sauną. Możemy urządzić ją we własnym domu, wystarczy dobrze zaplanować tę inwestycję i pamiętać o kilku sprawach.

Wybór miejsca

Najbardziej optymalną sytuacją jest zaplanowanie budowy sauny na etapie projektowania domu – wtedy montaż będzie najprostszy, gdyż nie będziemy musieli adaptować już istniejących pomieszczeń na saunę. Jeśli sauna nie została ujęta w projekcie, możemy ją urządzić w praktycznie każdym wolnym pomieszczeniu, które posiada dobrą wentylację. Nada się nawet nieużywany pokój, choć bez wątpienia najlepszym miejscem będzie łazienka – sauny domowe nie są duże, wystarczy 1,5 mkw wolnej powierzchni. Możemy umieścić ją wraz z kabiną prysznicową w miejscu wanny. Warto pamiętać, że saunę można zaadaptować do pomieszczenia o nierównych ścianach, sprawdzi się zatem nawet w pomieszczeniach na poddaszu.

Wentylacja

Ideą sauny jest działanie na ciało przez wysoką temperaturę oraz parę wodną – w związku z tym niezwykle ważne jest zadbanie o prawidłową wentylację pomieszczenia, w którym zamierzamy umieścić saunę. Zaniedbania w tej kwestii powodują nie tylko obniżenie komfortu korzystania z sauny, ale również nadmierne zawilgocenie pomieszczenia, co może się skończyć rozwojem grzybów i pleśni, a także uszkodzeniem struktury ścian. Ważne jest również, by nie umieszczać kabiny sauny w bezpośrednim kontakcie ze ścianami pomieszczenia – między nimi powinien zostać zachowany odstęp co najmniej kilku centymetrów aby nie zaburzać cyrkulacji powietrza.

Instalacja sauny

Sauna wymaga do działania energii cieplnej. Metody jej uzyskania są dwie – możemy saunę podłączyć do pieca lub do sieci elektrycznej. Niezbędne jest również wykonanie odpływu, którym będzie usuwana skraplająca się woda oraz podłączenie do wentylacji. Ponadto należy pamiętać o tym, że podłoga w pomieszczeniu powinna być wykończona odpowiednim materiałem odpornym na wilgoć i temperaturę. Najlepiej w tej roli sprawdzą się płytki ceramiczne. 

Szeroki wybór wysokiej klasy akcesoriów i sprzętów do budowy wanny – generatorów pary, sterowników, promienników i innych – znajdziemy w ofercie producenta, firmy Sauny Fińskie Piotr Jankowski z Warszawy.

2017-03-15 12:27

Inne artykuły