Budowa implanta zębowego

Implant zębowy to nic innego, jak proteza zęba utraconego w całości, czyli wraz z korzeniem. Pierwsze implanty stomatologiczne z tytanu wszczepiano w latach 60. XX wieku, a więc stosunkowo niedawno, w Szwecji.

Implantologia jest bardzo ważną dziedziną stomatologii, a jej znaczenie nie ogranicza się do wizualnych efektów odbudowy uzębienia – mówi ekspert z gabinetu dentystycznego Ferreus. Najistotniejszą zaletą implantów jest przywrócenie właściwej mechaniki narządu żucia i zabezpieczenie żuchwy lub szczęki przed postępującym zanikiem kości.

Z czego zrobiony jest implant?

Aby implant dobrze spełniał swoje zadania i był odporny na nacisk wywierany podczas żucia, niezwykle ważne jest jego mocne osadzenie w kości. Obecnie znany jest jeden materiał, który spełnia wszystkie wymogi mechaniczne i jest zdolny zrastać się z ludzką kością – tytan. Dlatego właśnie implanty wewnątrzkostne wykonane są w całości z tytanu lub pokryte powierzchniowo plazmą tytanową.

Budowa implantu

Zasadniczo implant stomatologiczny dzieli się na 3 podstawowe części: implant wewnątrzkostny, łącznik implantologiczny i koronę. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Implant wewnątrzkostny - filar

Filar zastępuje korzeń utraconego zęba, toteż zwykle kształtem mniej lub bardziej przypomina ten element anatomiczny, choć łatwiejsze do dostrzeżenia jest podobieństwo ze stożkowatą śrubą. Dla ułatwienia procesu zrastania z kością jego powierzchnia jest porowata, co uzyskuje się właśnie przez powleczenie implantu plazmą lub hydroksyapatytem.

Łącznik implantologiczny

Ten element implantu zastępuje szyjki zębowe i tak jak w przypadku naturalnego zęba otoczony jest dziąsłem – wyjaśnia nasz rozmówca z gabinetu stomatologicznego Ferreus. Łącznik również wykonany jest z tytanu, a jego rolą jest zapewnienie stabilnej podstawy do osadzenia korony.

Korona zębowa

Korona zakładana jest bezpośrednio na łącznik od razu po zabiegu implantacji lub po pewnym czasie, w którym dochodzi do zrostu implantu z kością. Korony zazwyczaj wykonywane są z porcelany lub tworzyw ceramicznych. Wybór właściwej korony ma olbrzymie znaczenie dla efektu estetycznego zabiegu.

2017-07-21 08:03

Inne artykuły