Bogactwo krajobrazowe wyspy Uznam

Uznam jest jedną z 44 wysp należących do Świnoujścia. Jest to część turystyczno-uzdrowiskowa, administracyjna i mieszkaniowa, dzielona z Niemcami. Jakie atrakcje czekają na turystów, którzy są zainteresowani zwiedzaniem niemieckiej części wyspy? Sprawdźmy.

Rowerem wzdłuż brzegu morza

Wyspa Uznam posiada bardzo dobrze oznakowaną sieć szlaków rowerowych, zarówno w polskiej jak i niemieckiej jej części. Gdy dołączyć do tego wyspę Wolin, mamy szereg wspaniałych tras dla miłośników dwóch kółek. Ścieżki rowerowe łączą śródmieście Świnoujścia, port, dzielnicę nadmorską oraz przejścia nadmorskie z niemieckimi miejscowościami – Ahlbeck i Kamminke.

Najdłuższa w Europie transgraniczna promenada łączy Świnoujście z kilkoma miejscowościami, które znajdują się po niemieckiej stronie wyspy, dzięki czemu umożliwia ona atrakcyjną przejażdżkę wzdłuż brzegu morza. Podczas niej warto zapuścić się w wypoczynkowo-uzdrowiskowe części Świnoujścia, a także sąsiednie niemieckie miejscowości, które charakteryzują się ciekawą architekturą z przełomu XIX i XX wieku.

Urokliwe krajobrazowo szlaki rowerowe

Nowoczesny system wynajmu rowerów umożliwia wypożyczenie roweru w jednym z 40 samoobsługowych punktów rozlokowanych na całej wyspie Uznam i pozostawienie go w innym – niezależnie od tego, czy znajduje się po niemieckiej, czy po polskiej stronie wyspy. Można to wykorzystać podczas planowania przejażdżki z dala od promenadowego zgiełku. Do tego celu nadają się w szczególności dwa szlaki – 25-kilometrowy „Świdny Las” (wiodący wzdłuż najbardziej wysuniętego na południowy zachód cypla wyspy Uznam, aż do falochronu, który wychodzi ok. pół kilometra w głąb Zalewu Szczecińskiego) oraz 23-kilometrowa trasa dookoła wyspy Karsibór z wieloma zabytkami po drodze. Amatorzy jazdy górskiej mogą poszaleć po niemieckiej stronie wyspy Uznam, gdzie znajduje się mocno pofałdowany teren z mnóstwem przewyższeń.

Do Niemiec i Skandynawii

Wspomniana wcześniej transgraniczność to bardzo duży atut Świnoujścia. Dzięki temu można bez problemu odkryć niemiecką część wyspy Uznam – do sąsiedniego Ahlbecku da się dojść plażą lub dojechać autobusem bądź pociągiem tzw. Uznamską Kolejką Uzdrowiskową. Warto zrobić sobie taką wycieczkę ze względu na charakterystyczne, pięknie zdobione eklektyczne budynki. Innym punktem wartym odwiedzenia jest osada rybacka Kamminke z chatami krytymi strzechą. Rozchodzi się stamtąd wspaniały widok na Zalew Szczeciński oraz wzgórze Golm. W prosty sposób można dostać się również dostać do Skandynawii – promem ze Świnoujścia lub samolotem z niemieckiego Heringsdorfu – zauważa właściciel zlokalizowanej w Świnoujściu Willi 4 Pory Roku.

2016-12-26 17:58

Inne artykuły