Bateria umywalkowa - jak wybrać najlepszą?

Bateria umywalkowa to niezbędny element wyposażenia łazienki, dzięki któremu uzyskamy wygodny dostęp do bieżącej wody w umywalce. Wybór baterii to jedna z czynności, którą wykonujemy planując wystrój łazienki. A ponieważ wachlarz produktów z tej kategorii jest ogromny i obejmuje modele różniące się nie tylko wyglądem, ale i funkcjonalnością, zdecydowanie się na jeden z nich jest zadaniem bardzo trudnym.

Jakich błędów unikać przy kupnie baterii?

Wybierając baterię do umywalki często jedyną rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest jej wygląd. To spory błąd, który możemy przypłacić brakiem wygodny w korzystaniu z baterii.  

Oczywiście to, jak bateria się prezentuje jest bardzo istotne, szczególnie jeśli zależy nam na stworzeniu łazienki utrzymanej w specyficznym stylu, jednak nie powinno być czynnikiem decydującym o kupnie – radzi przedstawiciel firmy Mersi - Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność rozwiązań zastosowanych w danym produkcie, jakość materiałów, parametry urządzenia czy sposób montażu. Innym błędem jest kupowanie baterii najtańszej w ofercie. Bateria powinna służyć nam przez co najmniej kilka lat – tanie, niskiej jakości egzemplarze raczej nie podołają temu zadaniu.

Sposób montażu umywalki

Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze umywalki, jest rodzaj montażu. Jest kilka rozwiązań – baterie naścienne, sztorcowe, wolnostojące i sufitowe. To, które z nich wybierzemy zależy od kilku czynników. Przykładowo baterie sztorcowe przystosowane do zamontowania w misce umywalki, są najczęściej wybieranym dziś rozwiązaniem. Baterie naściennie do montażu wymagają wykonania podłączenia w ścianie – musimy więc to zaplanować wcześniej.

Sposób obsługi urządzenia

Najpopularniejsze obecnie baterie to urządzenia jednouchwytowe, obsługiwane przy pomocy ruchomej rączki – to wygodne rozwiązanie pozwalające manipulować jednocześnie siłą strumienia i jego temperaturą. Baterie dwuuchwytowe posiadają ruchome kurki, jeden do ciepłej, drugi do zimnej wody. Rozwiązanie tradycyjne, ale sprawiające czasem trudno z dobraniem temperatury wody. Nowoczesne baterie, stosowane m.in. w toaletach publicznych wyposażane są w elektroniczne czujniki, które otwierają przepływ wody po wykryciu ustawionych pod kranem dłoni i zamykają go po kilku sekundach.

Wymiary baterii

Przed kupnem baterii powinniśmy określić pożądane jej wymiary, między innymi wysokość oraz długość wylewki. Ważne, żeby bateria pasowała do naszej umywalki – przykładowo zbyt krótka wylewka będzie utrudniała skorzystanie z baterii bez dotykania umywalki.

Estetyka

To, jak prezentuje się bateria jest istotne z punktu widzenia estetyki całego wnętrza, jednak przy wyborze powinniśmy tę kwestię zostawić na koniec. Na rynku znajdziemy szeroki wybór baterii o różnych kształtach – poza nowoczesnym, minimalistycznym designem znajdziemy również nawiązania do klasycznych wzorców.

2018-12-05 12:17

Inne artykuły