Akcesoria do łodzi motorowych. Przegląd rozwiązań

Przy zakupie łodzi motorowych warto również pamiętać o nabyciu odpowiednich akcesoriów, dzięki którym poruszanie się motorówką po wodzie będzie bezpieczniejsze i wygodniejsze. Niektóre z tych artykułów są obowiązkowe, inne – dobrowolne, ale rekomendowane przez fachowców. Co warto wiedzieć o wyposażeniu łodzi motorowych? Dla zainteresowanych tematem szczegóły poniżej.

Podstawy prawne

Szczegółowe wytyczne dotyczące akcesoriów obowiązkowych na łodzi znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej oraz upoważniania podmiotów do wykonywania przeglądów technicznych statków. Zakres niezbędnego wyposażenia łodzi zależy od tego, jak długi kadłub ma dana jednostka pływająca oraz jakiej mocy silnik jest jej napędem. Niezależnie od wielkości tych parametrów na motorówce muszą znaleźć się kamizelki lub pasy ratunkowe dla każdej obecnej osoby, obijacze (liczba dostosowana do wielkości łodzi), bosak oraz apteczka pierwszej pomocy. Z kolei liczba obowiązkowych gaśnic proszkowych oraz kół ratunkowych jest już uzależniona od wielkości i napędu łodzi. Innym wymaganym artykułem na pokładzie jest nietonąca linka o średnicy 8-11 mm (i długości co najmniej 30 metrów). Wszystkie łodzie z silnikiem i długością przekraczającą 3,5 metra muszą też posiadać numer rejestracyjny, a do ich prowadzenia są uprawnione tylko osoby posiadające patent sternika motorowodnego. Przy jednostkach o długości powyżej 20 metrów wymagane jest również świadectwo pomiarowe i radiotelefon VHF. Wymagane na łodziach wyposażenie jest kontrolowane przez Policję Wodną, za jego brak można zapłacić kilkusetzłotowy mandat.

Dodatkowe elementy wyposażenia

Dystrybutorzy wyposażenia łodzi tacy jak firma Taurus Sea Power oferują też szereg dodatkowych akcesoriów. Po sezonie z pewnością przyda się solidny pokrowiec, z pomocą którego zabezpieczymy łódź na zimę. Płynne prowadzenie łodzi na wodzie ułatwiają trymklapy, nieodzowne są tu też koła sterowe i kierownice. Układ sterowania na łodzi, mechaniczny lub hydrauliczny, obejmuje całe zestawy montażowe składające się m.in. z przekładni i sterociągów. Elementem ułatwiającym sterowanie są manetki, a do holowania i uprawiania sportów wodnych przydadzą się na łodzi: towers, czyli wieże produkowane m.in. z solidnego lotniczego aluminium. Bezpieczne pływanie oznacza również wyposażenie łodzi w odpowiednie oświetlenie, które zapewnia komfortowe użytkowanie motorówki też po zmroku. Do oświetlania kajut i kokpitów łodzi wykorzystuje się dziś głównie nowoczesne, odporne i wydajne żarówki LED. 

2019-06-11 12:41

Inne artykuły